جلسه پیشگیری از وقوع جرم اسناد دولتی و رسمی در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 11:58

jal

جلسه پیشگیری از وقوع جرم اسناد دولتی و رسمی با حضور مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان ،معاونت محترم قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ،مدیر کل محترم ثبت احوال و،رییس محترم اداره آگاهی استان و دبیرمحترم کمسیون پیشگیری از وقوع جرم استانداری آذربایجانشرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان در این جلسه با اشاره به آمار و عملکرد اداره کل ثبت اسناد و املاک عنوان کرد:در 5 سال اخیر تمامی فرآیندهای ثبتی به صورت الکترونیکی انجام میشود و ما در مسیر برنامه هایی که از سوی قوه قضاییه تدوین و به سازمان ابلاغ شده است گام برداشته ایم.

به پایی ثبت آنی را از مهمترین موضوعات و تحولات در اداره ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسنادرسمی دانست و گفت:سامانه های مختلف از جمله سامانه الکترونیکی اسناد رسمی ،کاداستر شهری و بانک جامع املاک که مهمترین بانک اطلاعاتی املاک در ادارات ثبت اسناد و املاک میباشدتا در استان اجرایی و بکارگیری شود.

وی افزود:در 5 سال اخیر با توجه به اعتبارات سازمانی توانسته ایم بیش از 5 ملیون سند الکترونیکی تنظیم کنیم که این مهم درآمدزایی برای دولت را نیز فراهم نموده و واریز خزانه دولتی شده است.

کاظم به پایی گفت:هم اکنون 400 دفتر اسناد رسمی و 200 دفتر ازدواج و طلاق در آذربایجان شرقی فعال هستند که تمامی این دفاتر به سامانه الکترونیکی متصل هستند.وی همچنین تاکید کرداستفاده از سامانه ثبت احوال در دفاتر اسناد رسمی و بانک املاک احراز هویت را نمایان می سازد.

 

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان ادامه داد: اداره ثبت جزو سازمان های حاکمیتی میباشد که از طرف سازمانها و ادارات مربوطه حق هیچگونه دخل و تصرفی ویا تغییراتی در سامانه های ثبتی را نداشته لذا قابلیت کپی برداری نیز مقدور نمی باشد.

 

وی از الکترونیکی نمودن 20 میلیون برگ آرشیوالکترونیکی پرونده های ثبتی در تبریز خبر داد و افزود:از سال 1310 که اسناد و مدارک در بایگانی اداره ثبت بایگانی شده است حتی یک برگ هم امحا نشده است و هم اکنون 92 درصد اسناد و مدارک بصورت آرشیو الکترونیکی با مراجعه به سیستم اداری قابل دسترسی است و این نیز یکی از موارد مهم پیشگیری از وقوع جرم میباشد.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم استان نیز با حضور در این نشست اظهار داشت:هم اکنون در قانون مجازات اسلامی بیش از 20 ماده و قانون برای مصادیق جعل وجود دارد که متاسفانه مردم شریف استان آشنایی چندانی با آن ندارند که این امر بهتر است با اطلاع رسانی رسانه ها برای مردم روشن شود.

 

مسعودی فر افزود:جعل به دو صورت مادی و معنوی میتواند اتفاق بیافتد که امضا ،نوشته،مهر،خراشیدن،الحاق،قلم بردن و ...از جمله جعل مادی می باشد.

 

وی با اشاره به طراحی بسترهای امن جهت پیشگیری از وقوع جرم خواستار توجه ویژه مردم نسبت به انواع جعل ها شد و گفت:حرکت سازمان ثبت اسناد و املاک به سوی الکترونیکی کردن اسناد موضوعی قابل تحسین میباشد .

 

رضا مسعودی فر ضمن قدردانی از فعالیتهای مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان خواستار اطلاع رسانی موارد وقوع جرم و همچنین پیشگیری از جرم از رسانه ها و خصوصا صداوسیما شد.

 

رییس اداره آگاهی استان نیز ضمن ارایه آمار و عملکرد اداره آگاهی استان اعلام کرد :در هفت ماهه ی سال جاری استان آذربایجانشرقی با بالاترین آمار در خصوص جعل اوراق بهادار و اوراق بانکی در صدر استانها قرار دارد.

 

به گفته ی سرهنگ عباس زاده آمار جعل اسناد درحوزه ی اوراق بهادارو اوراق بانکی46 درصد و در حوزه ی اسناد مالکیت از جمله خرید و فروش آپارتمان ها 22 درصد میباشد.

 

مدیر کل ثبت احوال استان نیز ضمن اشاره با آمار و عملکرد اداره ثبت احوال ،اداره ثبت احوال را به عنوان اولین نهاد صادرکننده سند هویتی خواند و اظهار داشت:طرح تعویض کارت ملی و شناسنامه های قدیمی یکی از مهمترین اقدامات در مبارزه و مقابله با جرم جعل اسناد میباشد که ما با آلایش اطلاعات اشخاص توانسته ایم صدور کارت ملی هوشمند را به بیش از 40 درصد از سال 95 تا کنون ارتقا دهیم.

 

جودی با اشاره به تفاهم نامه ثبت احوال با 150 سازمان گفت:شناسنامه های دستی که میتوانندمهمترین منبع جعل باشند با طراحی و هوشمندسازی و کاربردی نمودن این موضوع توانسته ایم درصد جعل را به صفر برسانیم.

 

دبیر کمسیون پیشگیری از وقوع جرم استانداری نیز با اشاره به خدمات و گامهای مثبت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و قدردانی از زحمات مدیر کل ثبت اسناد و املاک ،گفت:مردم استان باید جهت پیشگیری از هرگونه جرم و جعل به سامانه ها مراجعه کنند و در این مورد اطلاعات لازم و کافی را دریافت کنند.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 12:17